Tri vrasje brenda pak ditësh në Kosovë, të dyshuarit ende në kërkim

unnamed-file-1811

tri-vrasje-brenda-pak-ditesh-ne-kosove,-te-dyshuarit-ende-ne-kerkim

tri-vrasje-brenda-pak-ditesh-ne-kosove,-te-dyshuarit-ende-ne-kerkim

Brenda pak ditësh në Kosovë kanë ndodhur tri vrasje të rënda të cilat kanë rezultuar me humbje jetësh si dhe me lëndime të rënda trupore, mirëpo katër të dyshuarit e këtyre veprave penale ende janë në kërkim nga Policia e Kosovës.

Vrasja e fundit ka ndodhur të enjten, në komunën e Skenderajt, në qendër të Kosovës. Në një kafene, në fshatin Runik, një 39-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e të shtënave me armë zjarri, ndërsa tre persona të tjerë janë plagosur.

Mirëpo, dy të dyshuarit (me maska) të kësaj vepre penale ende janë në arratisje dhe në kërkim nga Policia e Kosovës.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti ka thënë se nuk ka ndonjë risi për kapjen e të dyshuarve.

Po ashtu, katër ditë më parë, më 7 gusht, në një lokal në qytetin e Klinës, në pjesën perëndimore të Kosovës, me armë zjarri u vra një person rreth të 50-tave, Anton Prela.

Tush Frroku i dyshuari për këtë vrasje është ende në arrati dhe në kërkim nga Policia e Kosovës.

Këtë e bëri të ditur për Telegrafin zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Pejës, Fadil Gashi.

“Ende nuk ka asgjë sa i përket arrestimit të të dyshuarit”, ka thënë shkurt Gashi.

Kurse, më 4 gusht, në një kafene në qendër të Prishtinës, një person u vra dhe 17 persona të tjerë u plagosën gjatë një përleshjeje me armë zjarri.

E, në arrati vazhdon të jetë personi që u përfshi në ngjarje, Dukagjin Nikollaj i njohur me nofkën “Duka”.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës, Agron Borovci theksoi se ende nuk ka asgjë për arrestim e tij. Ndryshe këto raste kanë tronditur opinionin publik, në të njëjtën kohë është kërkuar angazhim më i ashpër nga organet e sigurisë.