Shqiptarët nderojnë Afrim Bunjakun në Uashington, i pranishëm edhe Walker e kreu i ushtrisë shqiptare

unnamed-file-1561

shqiptaret-nderojne-afrim-bunjakun-ne-uashington,-i-pranishem-edhe-walker-e-kreu-i-ushtrise-shqiptare

shqiptaret-nderojne-afrim-bunjakun-ne-uashington,-i-pranishem-edhe-walker-e-kreu-i-ushtrise-shqiptare

Në ambientet e Ambasadës së Republikës së Kosovës në SHBA, pjesëtarët e komunitetit të diasporës shqiptare në Uashington janë mbledhur sot për të nderuar rreshterin Afrim Bunjaku, pjesëtar i Policisë së Kosovës i cili u vra në krye të detyrës nga sulmi terrorist organizuar nga Serbia.

“Bashkatdhetarët tanë kanë nderuar aktin heroik të rreshterit Bunjaku, i cili dha jetën në mbrojtje të rendit dhe ligjit, integritetit territorial dhe sovranitetit të Republikës së Kosovës”, thuhet në njoftimin e Ambasadës së Kosovës në SHBA.

I pranishëm në ceremoninë e nderimit për policin kosovar ka qenë edhe ambasadori William Walker.

Në Ambasadën e SHBA-së në Uashington kanë qëndruar edhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare, Arben Kingji dhe ambasadori i Shqipërisë në SHBA Ervin Bushati, transmeton express.

“Për nder të heroit Afrim Bunjaku, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare, gjeneralmajor Arben Kingji dhe ambasadori i Shqipërisë në SHBA, Ervin Bushati, vizituan Ambasadën e Kosovës në Uashington, D.C”, thuhet në njoftimin e Ambasadës së Kosovës në SHBA.