Reagon entomuzikologu për djegien e Muzeut të Muzikës: Barbarët e thyen, e vodhen dhe ma dogjën krijesën

unnamed-file-4638

reagon-entomuzikologu-per-djegien-e-muzeut-te-muzikes:-barbaret-e-thyen,-e-vodhen-dhe-ma-dogjen-krijesen

reagon-entomuzikologu-per-djegien-e-muzeut-te-muzikes:-barbaret-e-thyen,-e-vodhen-dhe-ma-dogjen-krijesen

Behar Arllati, entomuzikolog, ka reaguar ashpër për djegien e Muzeut të Muzikës në Gjakovë.

Sipas tij, barbarët “e thyen, e vodhen e plaçkiten gjithe çka kishte brenda, e tjetersuan si objekt, ia hoqen shkallet qe te mos kishte mundesi te ngjitej lart njeri dhe me ne fund, e dogjen barbaret”.

Ai ka thënë se ky veprim e dëshmon që jemi “larg civilizimit europian”.

Ai deklaron se as në qeverisjen e Mimoza Kusarit e as të Ardian Gjinit nuk janë ndarë paga për mbikëqyrjen e muzeut.

Arllati është shprehur që se barbarët ia dogjën krijesen “qe me aq mund e krijova nen mbeshtetjen e Prof. Meriton Ferizi sa ishte drejtor komunal per kulture”, ka shkruar ai në profilin e tij në Facebook.

Postimi i tij i plotë: