Prigozhin në samitin Rusi-Afrikë, duke shtrënguar duart me një zyrtar afrikan

unnamed-file-2179

prigozhin-ne-samitin-rusi-afrike,-duke-shtrenguar-duart-me-nje-zyrtar-afrikan

prigozhin-ne-samitin-rusi-afrike,-duke-shtrenguar-duart-me-nje-zyrtar-afrikan

Udhëheqësi i grupit privat të armatosur rus Wagner, Yevgeny Prigozhin, u fotografua në Shën Petersburg gjatë samitit Rusi-Afrikë të kësaj jave, raportoi BBC. Prigogine u pa duke shtrënguar duart me ambasadorin Freddy Mapouka, një zyrtar i lartë në Republikën e Afrikës Qendrore.

Fotoja është postuar në Facebook nga Dmitri Siti, i cili dyshohet se menaxhon operacionet e Wagner në vend. Kjo është paraqitja e parë e konfirmuar e Prigozhin në Rusi që nga kryengritja e dështuar e armatosur e Wagner në qershor.

Takimi midis Prigogine dhe Mapouka u zhvillua në hotelin Trezzini Palace në Shën Petersburg, konfirmoi BBC Verify.

BBC Verify përdori softuerin e njohjes së fytyrës për të krahasuar fotot e njohura të zyrtarëve të Republikës së Afrikës Qendrore me foton e Prigogine dhe pershtatja ishte 99 për qind, duke treguar se dy fotot tregojnë të njëjtin njeri.

Detajet e brendshme që shihen në sfondin e fotos përputhen me hotelin Trezzini Palace, i cili sipas mediave ruse është në pronësi të Prigozhin.

Javën e kaluar ai u shfaq në media për herë të parë pas kryengritjes

Ky takim pasoi paraqitjen e Prigozhin në Bjellorusi javën e kaluar. Në videot e postuara në kanalin Telegram të lidhur me grupin mercenar Wagner, Prigozhin përshëndet luftëtarët dhe kritikon ngjarjet e fundit në vijën e frontit në Ukrainë si një “turp”. Prigogine la të kuptohet se Wagner mund të kthehej në luftë më vonë.

Lëvizja e Wagnerit në Bjellorusi ishte pjesë e një marrëveshjeje që i dha fund një tentative rebelimi nga grupi në qershor, pasi mori kontrollin e selisë ushtarake ruse, duke marshuar drejt Moskës dhe duke kërcënuar se do ta tërhiqte Rusinë në luftë civile, tha presidenti rus Vladimir Putin, mikpritës i dy samiti ditor i krerëve të shteteve afrikane që përfundon sot./FrontOnline/