Policia në Gjakovë në kërkim të personave që mbajnë armë, arreston dy persona

unnamed-file-466

policia-ne-gjakove-ne-kerkim-te-personave-qe-mbajne-arme,-arreston-dy-persona

policia-ne-gjakove-ne-kerkim-te-personave-qe-mbajne-arme,-arreston-dy-persona

Policia në Gjakovë sonte ka dalë në kërkim të personave që mbajnë armë për, siç tha, për krijimin e një ambienti sa më të sigurt për qytetarët.

Në dy raste të ndara, policia njofton se ka arrestuar dy persona dhe ka sekuestruar dy armë.

Patrulla policore e Stacionit Policor në Gjakovë në rrugën “Avdullah Babalija”, gjatë kryerjes së detyrave rutinë kishte ndalur një automjet.

“Në posedim të shoferit (të dyshuarit Gj. V., mashkull/kosovar) është gjetur dhe sekuestruar një pistoletë me një karikator dhe pesë copë fishekë”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq, në rastin e dytë në rrugën “Gasper Karaqi”, po ashtu është ndaluar një automjet dhe në posedim të pasagjerit (të dyshuarit M. H., mashkull/kosovar) është gjetur dhe konfiskuar një pistoletë me një karikatorë dhe 13 copë fishekë, të cilat i dyshuari e kishte në posedim në mënyrë të paautorizuar.

Lidhur me veprimet e ndërmarra është njoftuar prokurori kompetent, me vendimin e të së cilit dy të dyshuarit janë liruar në procedurë të rregullt.

Ndaj tyre është iniciuar rast “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armës”.