Osmani takohet me Hovenier: Kërcënimet nga Serbia ndaj policëve të rinj serb, duhet të dënohen nga të gjithë

unnamed-file-414

osmani-takohet-me-hovenier:-kercenimet-nga-serbia-ndaj-policeve-te-rinj-serb,-duhet-te-denohen-nga-te-gjithe

osmani-takohet-me-hovenier:-kercenimet-nga-serbia-ndaj-policeve-te-rinj-serb,-duhet-te-denohen-nga-te-gjithe

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim të rregullt ambasadorin e Shteteve të Bashkuara, Jeffrey Hovenier, me të cilin ka biseduar për zhvillimet e fundit në vend me fokus
në punën që po bëhet për të zbatuar atë se çfarë është dakorduar në Bratisllavë.

Në njoftimin për media thuhet se Osmani theksoi se kërcënimet nga Serbia dhe grupet e saj kriminale ndaj policëve të Kosovës që i takojnë komuniteteve joshumicë, kanë për qëllim t’i dekurajojnë komunitetet në Kosovë nga pjesëmarrja në jetën institucionale publike.

“Prandaj, Presidentja Osmani ritheksoi se këto veprime duhet të dënohen nga të gjithë. Në takim u diskutua edhe për bashkëpunimin bilateral në mes të Kosovës dhe SHBA-ve, me ç’rast u vlerësuan projektet e përbashkëta që kontribuojnë në thellimin e këtyre raporteve. Në takim u theksua edhe nevoja për intensifikim të mëtejmë të bashkëpunimit në këtë drejtim”, thuhet në njoftim.