Moti në pesë ditët e ardhshme në Kosovë

unnamed-file-2316

moti-ne-pese-ditet-e-ardhshme-ne-kosove

moti-ne-pese-ditet-e-ardhshme-ne-kosove

Prishtina Weather ka njoftuar për motin që do të mbajë në pesë ditët në vijim

Në fillim të javës do të ketë rënie të temperaturave dhe reshje shiu, ndërsa në pjesën e dytë priten intervale me diell.

15.10.2023 – Java e tretë e tetorit fillon me mot të ftohtë, me depërtimin e frontit të ftohtë, që sonte gjatë natës sjell edhe kushte për të reshura shiu. Ditën e hënë, nuk mungojnë intervale me diell, derisa dita e martë mbetet kryesisht me vransira, e reshje lokale shiu kohëpaskohe. Në vise të larta malore, nuk përjashtohen mundësi për reshje bore.

Nga dita e mërkurë sërish priten intervale me diell, ndërsa prej të enjtes më të gjata.

Temperaturat maksimale zbresin fillimisht në 13C e 14C. Më pas në rritje deri në 25C ditën e premtë. Minimalet zbresin deri në 4C të martën, më pas në rritje deri në 10C.

Indeksi i cilësisë së ajrit do të jetë kryesisht në vlera të pranueshme dhe të mira.

16.10 – Pas shiut herët në mëngjes, ditën mot më i ftohtë, me vransira dhe intervale me diell.

17.10 – Kryesisht me vransira e kohëpaskohe me reshje të dobëta shiu.

18.10 – Vransira dhe intervale me diell.

19.10 – Më ngrohtë dhe intervale më të gjata me diell.

20.10 – Kryesisht me diell dhe më ngrohtë.

Të hënën frynë erë mesatare nga veriu e verilindja 5-11m/s. Nga dita e mërkurë ndryshon drejtimin prej jugut e juglindjes dhe frynë me intenzitet të lehtë dhe mesatarë 2-9m/s.

Shtypja atmosferike shënon rritje mbi vlera normale, me tendencë të rënies graduale deri në fundjavë.