Miftaraj-Kurtit: Rozeta edhe mund të dorëhiqet, por ti duhet të përgjigjesh

unnamed-file-2889

miftaraj-kurtit:-rozeta-edhe-mund-te-dorehiqet,-por-ti-duhet-te-pergjigjesh

miftaraj-kurtit:-rozeta-edhe-mund-te-dorehiqet,-por-ti-duhet-te-pergjigjesh

Juristi Ehat Miftaraj thotë se Kryeministri Albin Kurti duhet të përgjigjet pse e ka mbyllur tenderin 10 milionë eurosh për furnizimin me rezerva shtetërore, duke e klasifikuar si sekret shtetërore.

Sipas tij, ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari edhe mund të tërhiqet nga detyra e saj, porse Kryeministri Kurti duhet të përgjigjet rreth tenderit në fjalë.

” Por kur ministrat e tij përfliten për korrupsion ku bazament i keqpërdorimeve është vet nenshkrimi i Albin Kurtit duke mbyll procedurat e prokurimit per një tender 10 milion Euro, i njëjti hesht, dhe nuk flet për luftimin e korrupsionit”, ka shkruar Miftaraj.

Me urdhër të Prokurorisë Speciale, sot në mëngjes janë arrestuar dy zyrtarët e ministrisë, Hafiz Gara dhe Ifran Lipovica, si dhe afaristi Ridvan Muharremi, i cili është raportuar të jetë i afërt me Kryeministrin Albin Kurti.

Prokruroria Speciale po kryen hetime për dyshimet rreth keqpërdorimeve me rezerva shtetërore, pas raportimeve dhe audio-incizimeve të publikuara në media që lidhen me rezerva.

Shkrimi i plotë i Miftarajt:

Albin Kurti per me ardh ne pushtet sa me pasion fliste per luften kunder korrupsion. Ne pushtet erdhi me luftu korrupsionin.

Por kur ministrat e tij perfliten per korrupsion ku bazament i keqperdorimeve eshte vet nenshkrimi i Albin Kurtit duke mbyll procedurat e prokurimit per nje tender 10 milion Euro, i njejti hesht, dhe nuk flet per luftimin e korrupsionit.

Keq i nderuar aktivist i LVV! Albin Kurti, shume keq. Rozeta edhe mund te dorehiqet, por pergjigja pse e ke klasifiku si sekret shteteror nje tender 10 milion Euro me nenshkrim tendin duhet te vjen nga ti personalisht.

Ata qe kane vjedh qe 20 vite e kane pagu faturen, sot jane ne opozite. Po ty a ta ka populli borxh nje qasje te tille, ose çka dallon tash ti nga ata?