Maqedonci: Pas 25 vitesh me uniformë, nga sot ka nisur një kapitull i ri për mua si ushtarak

unnamed-file-1358

maqedonci:-pas-25-vitesh-me-uniforme,-nga-sot-ka-nisur-nje-kapitull-i-ri-per-mua-si-ushtarak

maqedonci:-pas-25-vitesh-me-uniforme,-nga-sot-ka-nisur-nje-kapitull-i-ri-per-mua-si-ushtarak

Ejup Maqedonci është emëruar sot ministër i Mbrojtjes.

Maqedonci pas pranimit të detyrës së re, ka falënderuar kryeministrin Albin Kurti për besimin e dhënë.

“Sot paradite, jam emëruar Ministër i Mbrojtjes nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti! Pasi e ka liruar nga detyra ministrin e deritanishëm Armend Mehajn, në një takim të përbashkët edhe me Komandantin e FSK-së Gjenerallejtënant Bashkim Jasharin, Kryeministri Albin Kurti më ka ngarkuar mua me detyrën e Ministrit në Ministrinë e Mbrojtjes të Kosovës. Me këtë rast, dua ta falënderoj Kryeministrin Kurti për besimin dhe mbështetjen e deritanishme dhe të mëtutjeshme ndaj meje”, tha ai.

Tutje, ai ka shtuar “jam i nderuar dhe i privilegjuar të vihem në krye të dikasterit qeveritar që i bën politikat e mbrojtjes dhe të zhvillimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, trashëgimtares së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Që nga 18 marsi i vitit 1998 kur e kam veshur uniformën e UÇK-së dhe deri më 10 korrik 2023 kur jam demobilizuar nga FSK-ja, jam përpjekur me tërë kapacitetet dhe qenien time fillimisht për lirinë e Kosovës dhe deri sot për ndërtimin e ushtrisë së saj”.

Postimi i plotë: