Lajçak paralajmëron diskutime strategjike BE-ShBA për dialogun Kosovë-Serbi

unnamed-file-2600

lajcak-paralajmeron-diskutime-strategjike-be-shba-per-dialogun-kosove-serbi

lajcak-paralajmeron-diskutime-strategjike-be-shba-per-dialogun-kosove-serbi

Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë- Serbi Miroslav Lajçak, ka paralajmëruar diskutime strategjike me partnerët amerikanë, ku temë e diskutimit do të jetë situata e tensionuar në veri të Kosovës.

Ai tha se me këtë rast do të përcaktohen hapat e ardhshëm të dialogut.

Diplomati evropian tha priste rezultat më të mirë për takimin në mes të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, që u mbajt më 14 shtator në Bruksel.

Lajçak i është drejtuar ambasadorëve dhe shteteve anëtare të Bashkimit Evropian.

“Unë jam mirënjohës për interesimin e tyre në dialog dhe për mbështetjen e tyre të fortë. U takova gjithashtu me Drejtorin e Çështjeve Politike dhe Marrëdhënieve me Jashtë të Këshillit të Evropës Miroslav Papa, të cilin e informova për Dialogun. Vlerësoj shkëmbimin interesant për zhvillimet në Këshillin e Evropës dhe konfirmimin e bashkëpunimit tonë të vazhdueshëm në promovimin e standardeve evropiane në Ballkanin Perëndimor”, shtoi ai.