Kryeministri Kurti zhvilloi një bisedë telefonike me ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë

unnamed-file-1991

kryeministri-kurti-zhvilloi-nje-bisede-telefonike-me-ministrin-e-puneve-te-jashtme-te-turqise

kryeministri-kurti-zhvilloi-nje-bisede-telefonike-me-ministrin-e-puneve-te-jashtme-te-turqise

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti zhvilloi sot një bisedë telefonike me ministrin e Punëve të Jashtme të Turqisë, Hakan Fidan.

Ai e uroi z. Fidan për rezultatet e zgjedhjeve dhe detyrën e re duke i ofruar bashkëpunim të plotë dhe të ngushtë në avancimin e mëtejmë të marrëdhënieve bilaterale mes Republikës së Kosovës dhe Turqisë.

U bisedua për bashkëpunimin në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes me ç‘rast, kryeministri Kurti e falënderoi ministrin Fidan për mbështetjen e Turqisë ndaj Kosovës në kuadër të NATO-s si dhe mbështetjen ndaj Forcave të Sigurisë së Kosovës.

Kujtojmë se së fundmi arsenalit të ushtrisë sonë i janë shtuar edhe dronë Bayraktar TB-2 të cilët janë blerë pikërisht nga Turqia.

Duke vlerësuar bashkëpunimin e ngushtë ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Turqisë, në takim u bisedua edhe për zhvillimet aktuale me interes të përbashkët. Kryeministri i uroi suksese në detyrën e re z. Fidan dhe e ftoi për vizitë zyrtare në Kosovë.

Turqia është vend mik e partner i Republikës së Kosovës e cila është ndër vendet e para që ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe që vazhdimisht mbështet anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare.