Jabllanoviq: Banjska ishte shok, i njihja të vrarët

0

jabllanoviq:-banjska-ishte-shok,-i-njihja-te-vraret

jabllanoviq:-banjska-ishte-shok,-i-njihja-te-vraret

Edhe pesë ditë më vonë nuk e ka të qartë atë çfarë ngjau në Banjskë, pak para agimit të 24 shtatorit.

Si kryetar i Partisë së Serbëve të Kosovës, Aleksandër Jabllanoviq u informua nga mediat për zhvillimet e së dielës. Me ato që kuptoi nuk i erdhi aspak mirë për sulmin terrorist e jetët e humbura nga të dyja palët, njofton Klan Kosova.

Ish-kreut të Leposaviqit, që është kundërshtar politik i Listës Serbe, nuk i pëlqen fakti që edhe numri i dy i saj, Milan Radojiçiq u pa të udhëhiqte grupin. Ky dhe tjerët, sipas Jabllanoviq, duhet të dalin para drejtësisë.

Zgjidhja tashti, për ish-ministrin për Komunitete e Kthim në qeverinë e Republikës së Kosovës, i takon Prishtinës zyrtare, por jo duke fajësuar krejt serbët për atë që ndodhi në Banjskë.

Jabllanoviq kërkoi përfshirjen e KFOR dhe EULEX për ta zbardhur krejt të vërtetën e Banjskës.