Ish-ministri Selimi, vizitë zyrtare në Ukrainë

unnamed-file-267

ish-ministri-selimi,-vizite-zyrtare-ne-ukraine

ish-ministri-selimi,-vizite-zyrtare-ne-ukraine

Qeveria spanjolle beson se takimet e liderëve evropianë që do të mbahen këtë javë në qytetin jugor të Granadës do të shërbejnë si një pikë kthese për të ardhmen e Evropës.

Spanja, e cila aktualisht mban presidencën e radhës të Këshillit të Bashkimit Evropian, do të presë rreth 50 liderë evropianë në Granada për takime jozyrtare të enjten dhe të premten, shkruan wordsense.eu.

Krerëve të shteteve dhe qeverive nga 27 shtetet anëtare të BE-së do t’u bashkohen liderë nga 17 vende të tjera të kontinentit që përbëjnë Komunitetin Politik Evropian, një nismë e krijuar në vitin 2022 nga presidenti francez Emmanuel Macron.

Është një forum dialogu për të adresuar çështjet me interes të përbashkët dhe po mbahet këtë vit në derisa lufta në Ukrainë është duke u zhvilluar, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy nuk do të marrë pjesë për arsye sigurie.

Kosova, të cilën Spanja dhe katër anëtarë të tjerë të BE-së nuk e njohin si shtet të pavarur, do të përfaqësohet gjithashtu.

Udhëheqësit e BE-së do të diskutojnë zgjerimin e bllokut me kombet e tjera dhe reformat që do të kërkoheshin për ta arritur këtë.

Spanja ka thënë vazhdimisht se është pro zgjerimit, por vetëm me ndryshimet e nevojshme, ndërsa ka bërë të qartë se të gjithë kandidatët duhet të respektojnë reformat e nevojshme për t’u bashkuar me bllokun.

Udhëheqësit e BE-së do të diskutojnë gjithashtu çështje të tjera të rëndësishme si migracioni dhe autonomia strategjike.

Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe Mbretëresha Letizia do të presin 50 krerët e shteteve dhe qeverive për një darkë zyrtare në pallatin e famshëm Alhambra të enjten mbrëma.

MP friends of #Kosovo like @aliciakearns @MiRo_SPD @ChairOlek @markomihkelson should push for a resolution in @COE or @OSCE Parliamentary Assemblies for independent Special Rapporteur to get to the bottom of the terrorist attack in northern Kosovo, incl the state(s) involvement.

— Petrit Selimi (@Petrit) October 4, 2023