Historianët: Kisha Ortodokse Serbe kishte rol në vrasje e masakra

unnamed-file-434

historianet:-kisha-ortodokse-serbe-kishte-rol-ne-vrasje-e-masakra

historianet:-kisha-ortodokse-serbe-kishte-rol-ne-vrasje-e-masakra

Historianët thonë se që nga luftërat e mëhershme, roli i kishave ortodokse, në raport me zhvillimet politike, ka qenë i ndërlidhur ngushtë. Edhe në ngjarjet e fundit të Kosovës, veçanërisht tek ajo e 24 shtatorit, Kisha Ortodokse Serbe ishte bërë strehë për fshehjen e municionit dhe arsenalit të armëve nga terroristët.

Historikisht, Kisha Ortodokse Serbe ka luajtur rol nxitës në të gjitha luftërat në ish-Jugosllavi.Bekimin për krimet e kryera gjatë luftërave, kryekriminelët serbë i merrnin nga Kisha Ortodokse. Të tillë ishin edhe Ratko Mlladiq e Radovan Karagjiq.

Ata bekoheshin nga priftërinjtë ortodoks serbë për veprat kriminale në Bosnjë.

Më pas, të njëjtit vranë e masakruan qindra myslimanë boshnjakë gjatë viteve të 90-ta.

Të njëjtin rol, Kisha Ortodokse Serbe e ka luajtur pothuajse në vazhdimësi, duke përkrahur edhe kriminelin Millosheviq në luftën e fundit në Kosovë, dhe çdo serb që shkonte në luftërat që Serbia i ka bërë në Slloveni, Kroaci e Bosnjë.

Bazuar në këto, historianët thonë se Kisha Ortodokse u rreshtua përkrah politikave serbe për vrasje, masakra e gjenocid.

Madje, kjo u pa edhe në sulmin terrorist të 24 shtatorit nga një formacion paraushtarak serb, në dhe përreth Manastirit të Banjskës.

Këta terroristë, që qëllim e kishin aneksimin e veriut të Republikës, pikërisht ditën e diel zgjodhën që të kryenin sulm terrorist, ku u vra rreshteri Afrim Bunjaku.

Madje, ky manastir ishte përdorur si strehë e terroristëve dhe armatimit që ata përdornin.

Një paralajmërim të tillë, në muajin maj e kishte dhënë deputetja britanike, Alicia Kearns, që sipas saj, armët zhvendoseshin me ambulanca dhe fshiheshin nëpër kisha.

Edhe ish-komandanti i NATO-s, gjenerali Wesley Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, thotë se që prej shumë vitesh, manastiret serbe në Kosovë janë përdorur si strehë e nacionalizmit serb dhe për fshehjen e arsenalit të armëve serbe.

Se nacionalizimi serb është kultivuar e promovuar, dëshmojnë edhe pamjet e Manastirit të Graçanicës për festën e Vidovdanit, të mbajtur më 28 qershor të këtij viti.

Mbishkrime e këngë nacionaliste çdoherë i karakterizojnë liturgjitë e mbajtura në këto manastire.

Në një video tjetër të siguruar nga Instituti për Studime të Luftës Hibride, OCTOPUS, shihen serbët në Manastirin e Draganacit, në veri të Gjilanit, ku këndojnë këngë duke madhëruar Rusinë, e shohin ëndrra për okupimin e Kosovës.

Përveç kësaj, në këtë objekt kulti, priftërinjtë inkurajojnë fëmijët për këto motive edhe duke i paguar. Lidhur me këtë, Frashër Demaj nga Akademia e Shkencave të Kosovës, thotë se Serbia historikisht i ka përdorur manastiret për interesa politike.

” Serbia praktikisht i ka përdorur manastiret,do ti përdor edhe në të ardhmen për të sulmuar dhe për të bërë përpjeke edhe për t’i denigruar edhe institucione dhe forcat e RKS “, ka thënë Frashër Demaj nga Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës.

Duke iu referuar sulmit terrorist të 24 shtatorit, historiani Arbër Arifi thotë se relacioni kishë-shtet vazhdon të funksionojë.

” Binomi kishë -shtet, ende funksionon dhe krejt këto probleme që vijë brenda kësaj natyre pikërisht burimin e kanë aty që duhet ndahet kisha nga shteti njëherë e përgjithmonë “, tha historiani Arbër Arifi.

Ndërkohë Policia e Kosovës, më 25 shtator sekuestroi arsenal armësh në Manastirin e Banjskës, në vlerë mbi 5 milionë euro.