Gjykata merr vendim për vëllain e deputetit të VV-së dhe dy të dyshuarve tjerë për sulmin ndaj policit në Vushtrri

unnamed-file-714

gjykata-merr-vendim-per-vellain-e-deputetit-te-vv-se-dhe-dy-te-dyshuarve-tjere-per-sulmin-ndaj-policit-ne-vushtrri

gjykata-merr-vendim-per-vellain-e-deputetit-te-vv-se-dhe-dy-te-dyshuarve-tjere-per-sulmin-ndaj-policit-ne-vushtrri

Tre persona janë arrestuar mesnatën e së martës në Vushtrri, pasi dyshohet se janë konfrontuar fizikisht me pjesëtarët e Policisë së Kosovës. Berat Gjyshinca, Albi Mavriqi dhe Mentor Zeqiri, gjatë ditës së djeshme kanë dalë para gjyqtarit të procedurës paraprake, pasi Prokuroria Themelore në Mitrovicë, Dega Vushtrri, ka parashtruar kërkesë për caktimin e masës së sigurisë ndaj tyre, raporton Gazeta Sinjali.

Burimet e Gazetës Sinjali kanë bërë me dije se Gjykata Themelore ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë dhe ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh ndaj tre të dyshuarve veç e veç.

26-vjeçari, Berat Gjyshinca, dyshohet se me anë të sulmit fizik i ka shkaktuar lëndime të rënda trupore zyrtarit policor, i cili më pas u dërgua me urgjencë në spital. Ky i fundit, pas ekzaminimeve mjekësore u konstatua se ka pësuar frakturë në gisht.

I riu i cili përfundoi në paraburgim, është vëllai i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Gazmend Gjyshinca.

Shënim: Personat e apostrofuar në këtë artikull prezumohen të pafajshëm derisa fajësia e tyre të mos provohet me vendim të formës së prerë nga gjykata.