Gjermania nuk do të mbështesë pezullimin e liberalizimit të vizave për Kosovën

unnamed-file-588

gjermania-nuk-do-te-mbeshtese-pezullimin-e-liberalizimit-te-vizave-per-kosoven

gjermania-nuk-do-te-mbeshtese-pezullimin-e-liberalizimit-te-vizave-per-kosoven

Gjermania nuk do ta kushtëzojë liberalizimin e vizave për Kosovën, i cili duhet të hyjë në fuqi më 1 janar dhe ka dallime në qëndrimet e Berlinit dhe Parisit për këtë çështje, shkruan Euractiv, transmeton FrontOnline.

Sipas tekstit , presidenti francez Emmanuel Macron bëri bujë javën e kaluar kur sugjeroi që regjimi pa viza për Kosovën, që do të hyjë në fuqi më 1 janar 2024, mund të rishikohet nga Parisi dhe Berlini nëse Kosova nuk i zgjidh tensionet me Serbinë.

Megjithatë, sipas Euractiv, Gjermania do t’i përmbahet kornizës kohore origjinale.

Kosova iu nënshtrua masave të BE-së pasi tensionet u ndezën në veri, një rajon ku jetojnë kryesisht serbë etnikë duke shtuar se në nëntor të vitit 2022, serbët dhanë dorëheqje masive nga pushteti dhe institucionet lokale për shkak të vendosjes së kërkesës që të gjithë veturat në Kosovë të posedojnë tabela të shtetit kosovar.

Zgjedhjet u mbajtën në prill për të zëvendësuar ata që dhanë dorëheqjen, por serbët refuzuan të merrnin pjesë ose të votonin, pas thirrjeve për bojkot nga Beogradi, thuhet në tekst.

Votimi rezultoi në një pjesëmarrje prej më pak se katër për qind dhe u zgjodhën kryesisht shqiptarë etnikë.

Kur u përpoqën të hynin në ndërtesat komunale me mbështetjen e policisë së Kosovës, serbët u përgjigjën me protesta që përshkallëzuan në dhunë dhe plagosjen e paqeruajtësve të NATO-s.

Kosova së shpejti mund të përballet me sanksione nga komuniteti euroatlantik, konfirmuan disa burime të larta dhe diplomatike, ndërsa kryeministri shqiptar Edi Rama anuloi takimin e planifikuar me kryeministrin e Kosovës Aljbin Kurti duke përmendur si një të vetme masat në pritje, shkruan Euractiv, duke shtuar se masat e BE-së do të mund të përfshijnë edhe ndalimin e procesit të liberalizimit të vizave.

Euractiv është informuar për masat e BE-së para se ato të shpalleshin zyrtarisht, duke përfshirë edhe ndalimin e mundshëm të procesit të liberalizimit të vizave.

Pas një procesi të gjatë që përfshinte mbështetjen kyçe të dyshes franko-gjermane, nga janari i vitit 2024, qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë në Evropë si çdo qytetar tjetër evropian, pa pasur nevojë për vizë.

Franca dhe Gjermania prej kohësh kanë një qasje të sinkronizuar ndaj Kosovës, duke paraqitur qëndrime dhe deklarata të përbashkëta dhe janë përfshirë në një nga planet e fundit për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të quajtur joformalisht “plani franko-gjerman”, shkruan Euraktiv, transmeton FrontOnline.

Trupi diplomatik i të dy vendeve respektohet shumë edhe në nivel lokal dhe fjalët e presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz, si dhe ish-kancelares Angela Merkel kanë peshë të konsiderueshme.

Megjithatë, siç shkruan Euractiv, duket se përfshirja e Gjermanisë nga Macron në një qasje të mundshme për rishikimin e liberalizimit të vizave ishte në kundërshtim me homologun e tij gjerman.

Ndërsa Macron tha se janë në pritje të zbatimit të angazhimeve dhe përgjegjësisë së të dyja palëve, përfshirë mbajtjen e zgjedhjeve të reja komunale, përkushtimin e Serbisë ndaj institucioneve dhe qetësimin e përgjithshëm të situatës, presidenti francez shkoi më tej dhe lëshoi ​​ultimatum.

Macron tha: “Franca dhe Gjermania janë të përkushtuara dhe gjithashtu kanë ndërmarrë hapa për t’u hapur, veçanërisht në aspektin e politikës së vizave dhe çështjeve të tjera ekonomike, të cilat do të merren parasysh nëse nuk ka politikë përgjegjësie nga të dyja palët.”

Sugjerimi se Franca dhe Gjermania do të rishikojnë politikën e vizave ka shkaktuar tronditje në Prishtinë, pasi liberalizimi i vizave është një betejë e luftuar për shpresën në BE.

Scholz, ndërkohë, nuk ka bërë deklarata të ngjashme publike.

I pyetur nëse Macron dhe Scholz ranë dakord bashkërisht për një rishikim të mundshëm të sistemit të liberalizimit të vizave, një burim i afërt me Ministrinë e Jashtme gjermane tha për Euractiv se “Gjermania i nënshtrohet rregulloreve të miratuara nga BE-ja në prill 2023.

Sipas tyre, në të ardhmen, qytetarët e Kosovës do të lirohen nga viza e detyrueshme për qëndrime të shkurtra në zonën Shengen (deri në 90 ditë brenda 180 ditëve).

Ai do të hyjë në fuqi më 1 janar 2024, që do të thotë se të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor do të përjashtohen njëlloj nga regjimi i vizave për qëndrime të shkurtra në zonën Shengen.

Siç shkruan Euractiv, në Berlin dëgjohet se Gjermania do të mbajë qëndrimin se afati i fundit për këtë është 1 janari 2024 dhe se nuk ka plane për të devijuar nga ajo rrugë, që do të thotë se përfshirja e Gjermanisë nga Macron në deklaratën e tij ishte bërë pa pëlqimin e Berlinit.

Në ndërkohë, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Kramon, ka kërkuar që liberalizimi i vizave të mos lidhet me dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Qytetarët e Kosovës e meritojnë liberalizimin e vonuar të regjimit të vizave. Ne duam të jemi të qartë – udhëtimi pa viza nuk është dhe nuk duhet të lidhet me dialogun me Serbinë. BE-ja duhet ta mbajë premtimin duke lejuar qytetarët e Kosovës për të udhëtuar lirshëm nga 1 janari 2024. vit”, tha Von Kramon.

Ultimatumit të Macron i është përgjigjur edhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani duke thënë se nëse një hap i tillë ndërmerret, dialogu do të shkatërrohet.

“Unë do të thosha se kjo është një mënyrë për të vrarë dialogun njëherë e përgjithmonë. Nëse dikush dëshiron ta ndërpresë dialogun, atëherë ndërmerr masa të tilla, që janë masa ndëshkuese ndaj popullit të Kosovës”, tha Osmani./FrontOnline/

Ajo shtoi se pret që BE të heqë masat ndëshkuese ndaj Kosovës, duke i cilësuar ato të padrejta dhe disproporcionale.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq janë planifikuar të takohen në Bruksel më 14 shtator pas disa muajsh bisedime të ngecura pas një marrëdhënieje të tensionuar së fundmi.