Avokati serb Stojkoviq: Lirimi i Radoiçiqit tregon se shteti po bashkëpunon me të

unnamed-file-677

avokati-serb-stojkoviq:-lirimi-i-radoiciqit-tregon-se-shteti-po-bashkepunon-me-te

avokati-serb-stojkoviq:-lirimi-i-radoiciqit-tregon-se-shteti-po-bashkepunon-me-te

Avokati serb, Cedomir Stojkoviq, ka njoftuar se të mërkurën se ka dorëzuar kallëzim penal ndaj të sanksionuarit të ShBA-së dhe Britanisë të madhe, terroristit Radomir Radojiçiq.

Stojkoviq ka thënë se kallëzimi penal është bërë për “terrorizëm dhe ndihmë të terrorizmit”. Kjo pas agresionit të 24 shtatorit në Kosovë, ku në Banjskë të Zveçanit mbeti i vrarë nga një grup terrorist rreshteri policor Afrim Bunjaku, ndërsa u plagosën dy të tjerë.

“Për shkak të ngjarjeve në Kosovë, kam dorëzuar ankesa penale për terrorizëm dhe ndihmë të terrorizmit”, ka thënë ai.

E për lirimin e tij nga Gjykata e Lartë në Serbi, Stojkoviq ka thënë se kjo dëshmon se autoritet serbe po punojnë së bashku me të.

“Refuzimi i Serbisë për ta trajtuar në këtë mënyrë grupin e Milan Radoiçiqit dëshmon se autoritetet serbe po punojnë së bashku me të. Këtë foto e plotëson lirimi i sotëm i Radoiçiqit, pasi ka kaluar më pak se 24 orë në paraburgim në Beograd”, ka shkruar avokati serb në “Twitter”./FrontOnline/