Arrestohen një burrë e një grua në Ferizaj për mashtrim, përfituan rreth 80 mijë euro

unnamed-file-204

arrestohen-nje-burre-e-nje-grua-ne-ferizaj-per-mashtrim,-perfituan-rreth-80-mije-euro

arrestohen-nje-burre-e-nje-grua-ne-ferizaj-per-mashtrim,-perfituan-rreth-80-mije-euro

Policia e Kosovës ka arrestuar dy të dyshuar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprën penale të “Mashtrimit” e sanksionuar.

Të dyshuarit në vazhdimësi dhe në bashkëkryerje gjatë viteve 2021 – 2022 dyshohet se kanë mashtruar persona të ndryshëm në regjionin e Ferizajt duke u kërkuar para me qëllim të punësimit të tyre në Irak, Afganistan dhe Poloni, ku kanë kërkuar nga viktimat para në vlerë prej 2,500 deri në 3,000 euro me qellim të sigurimit të kontratës së punës në një kompani.

Në bazë të dëshmive të siguruara deri me tani dyshohet se vlera e mashtrimit të përfituar nga të dyshuarit arrin në 80 mijë euro.

Të dyshuarit janë intervistuar në prezence të avokateve mbrojtës ku i dyshuari me iniciale (N.L.) me aktvendim të prokurorit është dërguar në mbajtje për 48 orë, ndërsa e dyshuara (K.L.) është liruar në procedurë të rregullt.